تمدن اسلامي :

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ ،  الْحَمْدُ لِلَّهِ رَبِّ الْعَالَمِينَ ، و صلّ الله علي محمّد و اله .

داستان تمدّن :

. ، اقْرَأْ بِاسْمِ . . (الف) 

سلام عليکم .

ضمن وقت بخير ، يه وقت (ب) حرف از تمدّن و تمدن بشر و اونم تو اين دنيا زده ميشه ، يا نوشته ميشه ، و اين :"بشر"م بشري مثلا ايراني نيست ! بلکه حرف از يه بشره !

حالا آدم و حوّاشم بمونه و چه رسه به فرزندشونم ! حالا به اسم يا بنام مثلا :"بني آدم" يا :"يبن مريم" ! يا فرزند جفتشون ! که الان عصر عصر فرزند يکي از اون دو هست !؟ و کدومشون !؟ يا هردوشون !؟

. ، وَيلٌ لِلْمُطَفِّفِينَ !؟ . . (پ)

يه وقتم حرف از تمدن بشره ! مثل چي !؟ حالا صرف نظر از عناصرش که گفتم ! حالا مي خواد تو مثلا شهر يا :"مدينه" باشن ! يا روستا و . ، يا بقولي استان و . !

بقول شهيد استاد مرتضي مطهري ، در آثار بدون استثناء خوبشون ، البته به تعبير من :

لازم نيست که يه وقتي تو يه جايي ! دوتا باشن ! بقول ايشون يه چيزو با خودشم ميشه :"مقايسه" کرد !

البته براي مقايسه بقول ايشون دوتا چيز لازمه ! که در رابطه با بحث ما ، کدوم يکي متمدنه !؟ کدوم يکي بشر متمدنه !؟ ولي وقتي گفته بشه ، يا گفتم نوشته بشه :

تمدن بشر

و صرف نظر از مثلا ايراني و غير ايراني ، و مثلا فارس و غير فارس ، ووو ، و حتي عنصر مرد يا زن ، و فرزند ايندو هم ! حرف از مقايسه ي بشري با بشر ديگه نيست ! حرف از :"تمدن"ه !

اونم با چه عناويني ! مثلا تمدن غربي ! خودشم نه بشره ! بلکه انسان و شايدم :"آدم"!

هنوز نيمقرني نگذشته از همين :"تمدن بزرگ" ي که شاه مي گفت ! و :"دو هزار پانصد صد سال شاهنشاهي" ! در حاليکه يه قلم کوچيکش محمود افغان ! خودشم بعد صفويه ! و مذهب رسمي شيعه هم تو ايران ! و حالا بمونه که سلطان افغاني رو هم باز يه شاه ! ديگه سرنگون کرد ! و نه . ! در اون زمان که بقولي :"نقطه عطف"ي در تاريخ ايران بوده !

خب اون دو هزار پونصد سال شاهنشاهي رو کي سرنگون کرد !؟

چي مي خوام بگم !؟ مي خوام بگم تازه داستان تمدنم همچين بي زياده گويي و کم گويي بگوش نرسيده و بچشم نيومده ! همين هفته ي گذشته بود که تو يه کشوري که شايد قبله ي بعضيا هم باشه ! بجاي :

خليج فارس

يه اسم ديگه برده شد ! در حاليکه ما :"افسانه" هاي اونجا رو هم تو اينجا نيگا مي کنيم ! و بعنوان تاريخ اونجا بحساب مياريم !

. ، الم (ت) ، . . (ث)

حالا من کاري با مثلا :"تمدن غربي" و شرقي يا :"شرقي" ي غربيم ، مثل اوني که بعنوان مثال گفتم ! ندارم ! و با زياده گويي هاشم ، ولي با کم گويي مثلا :

تمدن اسلامي

چي !؟ اونم در :"مقايسه" با تمدني ديگه ! خودشم با کدوم داستان سرايي !؟ خودشم علمي ! اونم نه با عنوان مثلا :

علمي تخيّلي

خب ! داستان رو مي خوام با اين پرسش آغاز کنم که :

ما چه تمدني داريم !؟

چرا !؟

تا فرصتي ديگه ، که خدا بخواد زنده بوديم ، فعلا خدا نگهدار .

------------------------------------------

زيرنويس :

الف :

قرآن عظيم ، نخستين سوره .

ب :

حالا تو يه روز ، يا شب ، ويا يه شبانه روزي تو يه هفته ، ووو ، که يه روزي پشت سر گذاشته شده و روزيم پيش رو داره (پ) ، همينطور هفته و ماه ووو ، مثلا همين ديماه ، البته برج دي ، که شکرخدا پشت سر گذاشتيم و ان شاءالله اسفند زمستونشم پيش رو خواهيم داشت ، تو اين فصل از سال ، سال هزار و سيصد و نود هشت هجري شمسي ، يا سال بعدش ! تو اون سال ! مثل الان تو اين فصل ، اين ماهش و امروز ! که جمعه هست و اميدوارم که ان شاءالله هفته ي خوبي رو پشت سر گذاشته باشيم و هفته ي بهتريم پيش رو داشته باشيم !

چرا !؟

خب از ظهرجمعه ي گذشته تا ظهر امروز ميشه يه هفته ديگه !

پ :

خب بله ! اگه ديروز شب نميشد که امروزي نبود ! امروزم همينطور ! هرچند امروز فرداي ديروز بود ! و ميشه براي فردا :

صبر

کرد و انتظارشو داشت ! مثل امروز ! و انتظار جمعه ي ديگه هم همينطور ! ماه ، فصل و سال بعدم ! مثل ديروز و فرداش ! که امروزه و توش هستيم !

ت :

الف لام ميم .

ث :

قرآن عظيم ، نخستين سوره ي مدني . 

مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما
محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما

آخرین وبلاگ ها

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

نت وب آینه‌های بی‌نوا دانش حسابداری و مهندسی مالی کانون فرهنگی چکاد آموزش تعمیرات لوازم خانگی (کولر گازی ، پکیج، داکت اسپلیت) بلیط ارزان قیمت دانستنیها دانلود فایل تحقیق مقاله نرم افزار کتاب برنامه طراحی سایت تهران | سئو سایت | طراحی سایت